Mýty o výuce cizích jazyků

Tři zásadní mýty o výuce cizích jazyků

  1. „Jsem už starý na učení“.
  2. „Když nebudu žít v cizině, tak se jazyk nenaučím“.
  3. „Najdu si nějakou supermoderní a rychlou metodu.“.

Já už jsem na jazyky moc starý/á

Rádi ji využívají i lidé kolem dvaceti nebo třiceti let. Mají pocit, že malé děti se prostě jazyk naučí jako nic, zatímco oni už prostě nemohou.  Naopak, v každé životní etapě člověk získá určité schopnosti. To mu pak pomůže v běžném životě a i ve studiu. Schopnost vidět věci z různých úhlů, hledat souvislosti, dívat se na problém s nadhledem, to všechno se získává i s věkem a má ohromný význam pro studium jazyka. Je třeba přesně toto vidět a využít k prospěchu svému. Malé děti možná učení bolí měně. To i proto, že to jako učení neberou, je to pro ně přirozené. O to samé se můžeme pokusit i my a najít si takový kontakt s jazykem, který nebule „bolet“.

Abych  se naučil jazyk, musím vyjet do zahraničí

Už mnohokrát jste jistě slyšeli, že je potřeba vyjet za jazykem do zahraničí. Je to skutečně potřeba? Není. Dobře se jazyk můžete naučit i doma. V dobách kdy jsem delší dobu trávil v USA, jsem potkával mnoho lidi, kteří tam žili desítky let. Anglicky uměli jen velmi málo. Prostě nechodili do žádných kurzů, natož do školy a pro život si vystačili s primitivními výrazy. To co se jim nalilo do hlavy v kurzech, například v přijímacím azylovém řízení, jim stačí na celý život. Jejich schopnosti většinou nedosahovali ani výstupu A2, což je úroveň na kterou dosáhne většina dětí 8-9 třídy základní školy. Pokud se chcete orientovat v systému úrovní, pak si klikněte na záložku – Systém úrovní jazyka -.  Takže tvrzení chytrých všudebylů, že tam stačí rok pobejt a angličtinu máš v malíku, berte s velkou rezervou. Naučit se anglicky tak, že složíte i ty nejtěžší zkoušky, se dá, aniž opustíte svůj okres. Výjezd do zahraničí má pochopitelně svoje výhody. Ovšem bez studia se ani tam jazyk nenaučíte. Výsledkem bude nízká úroveň projevu a zásadní gramatické chyby. Pokud ovšem spojíte studium s pobytem v zahraničí, pak je to dokonalá kombinace. Ovšem finančně velmi náročná.

Máme novou revoluční metodu, díky níž to jde samo

Lidé rádi věří na zázraky a mnoho studentů rádo uvěří, že existuje zázračná metoda, díky níž se jazyk naučíme rychle a bezbolestně. Tento mýtus s chutí podporují různé jazykové agentury. Snaží se vyvolat dojem, že se speciálními studijními metodami to půjde samo. Je to stejné, jako když vám v televizní reklamě ukazují zázračný stroj, který vám zaručí, že budete mít navlas stejnou postavu svalovce či krásně dívky stojící vedle něho. 90 % zakoupených posilovacích strojů se v krátkém čase promění v luxusní věšák na prádlo, to v lepším případě.  Že se musí i na těch nejdražších přístrojích cvičit a potit se, v reklamě neukazují. Všimli jste si, že upoceného a sedřeného chudáka ukazují jen u konkurenčních produktů?